Ciekawo-stki
Komputer, choć jest największym wynalazkiem XX wieku swoją historię zaczyna już w starożytności.
W ok. 3000 r. p.n.e wynaleziono liczydło w Babilonii. Ludzie używali go wtedy do wykonywania obliczeń matematycznych.
W ok. 230 r. p.n.e. metodą sita Eratostenesa udaje się ustalić liczby pierwsze.
W 876 r. n.e. zarejestrowano w Indiach pierwsze użycie symbolu "0".
W 1617 r. Neper przedstawił system wspomagania mnożenia w traktacie "Rebdologia". Nazwano go " pałeczkami Nepera". System ten był bardzo prosty i mało kosztowny. Neper zapisał tabelę Pitagorasa na swoim zbiorze pałeczek.
W 1642 r. Francuz Blaise Pascal skonstruował arytmometr - mechaniczną maszynę, która potrafiła dodawać liczby. Sformułował też podzielność liczb całkowitych wykorzystuąjcą sumowanie cyfr. Opracował też metodę wyznaczania współczynników dwumianu dowolnego stopnia (trójkąt Pascala).
W 1666 r. Anglik Samuel Morland skonstruował mechaniczny kalkulator na korbkę, który potrafił dodawać i odejmować. Przy dodawaniu należało kręcić korbką zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a przy odejmowaniu odwrotnie. W tym samym czasie inny wybitny naukowiec von Leibniz pracował nad maszyną do mnożenia. Jego dzieło stało na wyższym poziomie niż dzieło Morlanda.
W 1694 r. Gotffried Leibniz wynalazł pierwszą maszynę liczącą używającą zerojedynkowego zapisu liczb.
W 1833 r. matematyk angielski Charles Babbage, którego nazywano pionierem informatycznym zaprojektował pierwszą maszynę analityczną, działającą na zasadzie zbliżonej do działania komputerów cyfrowych. Maszyna ta miała wykonywać podstawowe działania matematyczne oraz zapamiętywać dane pośrednie i końcowe. Projekt ten nie został jednak wykonany z powodu niskiego poziomu techniki.
W 1854 r. George Boole przedstawił uwagi na temat symboli logicznych. Sto lat później stały się one podstawą działania komputerów.
W 1857 r. Sir Charles Wheatstone wprowadził taśmę papierową w rolkach, która mogła służyć do zapisu i odczytu danych.
W 1890 r. Herman Hollerith zaprojektował maszynę analityczną wykorzystującą karty dziurkowane. Pozwalała ona amerykańskim instytucjom zajmującym się spisywaniem ludności zredukować czas z 10 lat do 2,5 roku.
W 1893 r. Został opracowany pierwszy czterodziałaniowy kalkulator.
W 1896 r. Herman Hollerith założył firmę Tabulating Machine Company, która połączyła się z dwiema innymi firmami.
W 1897 r. Karl Braun wynalazł lampę katodową.
W 1904 r. John Ambrose Fleming wynalazł diodę.
W 1918 r. Dwóch wynalazców zbudowało maszynę liczącą wykorzystującą liczby w postaci zerojedynkowej.
W 1924 r. T.J Watson zmienia nazwę firmy Tabulating Machine Company na IBM.
W 1937 r. John Vincent Attanasoff rozpoczyna prace nad pierwszym elektronicznym komputerem cyfrowym, jednak nie występuje o patent. Prawie 10 lat później komputer ENIAC został zbudowany na podstawie jego pionierskich dokonań. W tym samym czasie Georges Stibitz stworzył w laboratorium w Bella pierwszy obwód cyfrowy.
W 1938 r. William Hewlett i Dawid Packard zakładają firmę Hewlett- Packard w garażu W Palo Alto w Kalifornii.
W 1939 r. Georges Stibitz i Samuel Williams budują Complex Number Computer, który zawiera 400 przekaźników telefonicznych i jest podłączony do trzech dalekopisów.
W 1941 r. Anglik Konrad Zuse wykonał Z3, pierwszy w pełni programowy kalkulator.
W 1944 r. Inżynierowie z Harvardu budują komputer MARK 1, ale wkrótce ulega on uszkodzeniu.
W 1945 r. J. Presper Eckert i John Mauchly budują komputer EDVAC.
14 lutego 1946 r. w USA po prawie trzech latach badań powstaje pierwszy na świecie elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia ENIAC (Elektroniczny, Numeryczny, Integrator, Analizator i Komputer). W jego niezwykle prądożernym wnętrzu kryło się ok. 17468 lamp elektronowych, 1500 przekaźników, 70000 oporników i 10000 kondensatorów. Pobierał on 174 kW. energii. W jednej sekundzie mógł wykonać 5000 operacji dodawania. Ważył ok. 30 ton. Liczby były przedstawione w kodzie dziesiętnym. Był to komputer pierwszej generacji.
23 grudnia 1947 r. pracownicy firmy AT&T Bell Telephone Laboratories: Walter Brattain, William Shockley i John Bardeen wynaleźli tranzystor. Otrzymali za niego Nagrodę Nobla w 1956 r. Tranzystor posiada takie same właściwości jak lampa elektronowa, ale jest znacznie szybszy, rzadziej ulega uszkodzeniu, zużywa mniej energii i emituje mniej ciepła. Komputery używające tranzystorów są ok. 1000 razy szybsze od lampowych. W tym samym roku została ukończona budowa komputera Harvard MARK II. Był to duży, programowalny komputer. Frederic Williams wynalazł również w tym roku pamięć operacyjną opartą na lampach elektronowych (CRT) i wprowadził ją do sprzedaży.
1948 r. obfitował w wiele wynalazków. Rickhard Hamming z Bell Labs opracował sposób usuwania błędów z programów. W styczniu firma IBM ukończyła produkcję SSEC ( Selective Sequence Calculator). Był to pierwszy kalkulator, który wykonywał instrukcję krok po kroku i był w stanie zmienić działanie programu w zależności od wcześniej uzyskanych rezultatów. Jesienią ta sama firma wprowadziła na rynek programowy kalkulator 604. Zawierał on 1400 lamp elektronowych i potrafił przeprowadzić do 60 operacji w ciągu 80 milisekund. W tym samym czasie Nawman i Williams z uniwersytetu w Manchesterze zakończyli budowę prototypowej maszyny Manchester MARK I. Andrea Donald Booth wprowadził na rynek nowy nośnik pamięci - bęben magnetyczny. Chwilę później Eckert I Mauchly rozpoczęli pracę nad komputerem UNIVAC.
W 1949 r. Eckert i Mauchly po założeniu własnej firmy budują BINAC-a na potrzeby sił powietrznych USA. Posiadał on podwójne procesory, każdy z 700 lampami i pojemnością pamięci po 512 31-bitowych słów. Mógł on wykonać 1000 mnożeń na sekundę. Jednak był trochę niedopracowany. W maju Maurice Wilkes z uniwersytetu w Cambridge kończy pracę nad komputerem EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Computer). Projekt był wspierany przez firmę J. Lyons & Co. Ltd. Był to pierwszy w historii w pełni skalowany komputer z programem przechowywanym w pamięci. W tym samym roku zostaje skończona budowa komputera Harvard MARK III. Pamięć tej maszyny była składowana tylko na bębnach magnetycznych. Zawierał on ok. 5000 lamp i 2000 przekaźników. John Mauchly stworzył język programowania Short Order Code na potrzeby komputera UNIVAC. Był to pierwszy język programowania wysokiego poziomu.
W 1950 r. Narodowe Biuro Stanów Zjednoczonych uruchomiło komputer SEAC ( Standards Eastern Automatic Computer). Aby zmniejszyć liczbę lamp użyto 12000 tyś. diod germanowych. Pamięć komputera była w stanie przechować 512 45-bitowych słów. W tym samym roku Konrad Zuse zakończył budowę komputera Z4 i zainstalował go na Politechnice Federalnej w Zurychu. Komputer miał zmodyfikowaną obudowę dzięki czemu mógł wykonywać skoki warunkowe.
W 1951 r. David A. Huffman stworzył algorytm Huffmana. Był on używany do kompresji danych co w znacznym stopniu przyśpieszyło przesyłanie danych przez pierwsze wolne modemy. Kilka miesięcy później zaprojektowano pierwszy komputer dla biznesu LEO (Lyons Electronic Office). W tym samym roku Eckert i Mauchly zakończyli budowę komputera UNIVAC. Był on pierwszym urządzeniem komercyjnie dostępnym w USA, sprzedawanym za milion dolarów. Komputer był programowalny, czyli nie było potrzeby przy każdym nowym zadaniu przełączania kabli. Maszyna pobierała instrukcję bezpośrednio z programu umieszczonego w pamięci. Jej pojemność to 1000 12-cyfrowych słów. UNIVAC potrafił w ciągu minuty wykonać 8333 operacji dodawania lub 555 operacji mnożenia. Zbudowany był z 5000 lamp i zajmował powierzchnię ok. 200 stóp kwadratowych.
W tym czasie Jay Forrester z firmy MIT zakończył budowę komputera Whirlwind. Został zbudowany dla biura marynarki wojennej USA. Był w stanie wykonać 500000 operacji dodawania lub odejmowania w ciągu sekundy. Whirlwind zbudowany był z 3300 lamp i z 8900 kryształowych diod.
W 1952 r. komputer EDVAC został ostatecznie skończony. Zbudowany był z 4000 lamp i z 10000 kryształowych diod. Pojemność pamięci wynosiła 1024 44-bitowych słów. Pracował z częstotliwością zegara 1 MHz. Grace Murray Hopper stworzył kompilator A-O. Był to pierwszy program, który tłumaczył symbole języka wysokiego poziomu na kod maszynowy. IBM zdecydowało dodać komputery do swojej linii produkcyjnej. Pierwszym modelem był IBM 701, zaprojektowany przez Nathaniela Rochestera. Zawierał 1 Kb pamięci operacyjnej. Został w nim wprowadzony napęd taśmowy. Mógł on wykonać 2200 operacji dodawania na sekundę. W tym samym roku Jay Forrester z firmy MIT Opracował nowy rodzaj pamięci operacyjnej opartej na rdzeniach magnetycznych. Była ona o wiele szybsza od pamięci lampowej. Nieznacznie później Howard Aiken zbudował komputer Harwad MARK IV. Dzięki pamięci opartej na rdzeniach ferrytowych, udało uzyskać się wysoką prędkość urządzenia. Komputer UNIVAC przewidział wynik wyborów prezydenckich w USA myląc się tylko o 7%. Dzięki temu komputery stały się celem zainteresowania szerszej publiczności.
W 1953 r. IBM wprowadziło pierwszy komputer produkowany na skalę masową. Był to model 650 ( znany także jako Magnetic Drum Computer). W pierwszym roku jego produkcji sprzedano ponad 450 sztuk, a przez całe 15 lat produkcji ok. 1500 sztuk. W tym samym roku na uniwersytecie w Illinois został uruchomiony komputer ILLIAC - najbardziej wydajna maszyna na świecie.
W 1954 r. John Backus, pracownik firmy IBM stworzył język programowania FORTRAN. Był to ogromny krok w przód w sposobie programowania komputerów. Harlan Herrick uruchomił pierwszy poprawnie działający program w tym języku. Fizyk Gordon Teal zbudował tranzystor krzemowy. Był to znacznie tańszy materiał od używanego do tej pory germanu. Nieznacznie później do sprzedaży trafia pierwszy komercyjny komputer firmy IBM - model 704. Miał wbudowaną jednostkę indeksującą oraz wykonującą operacje zmiennoprzecinkowe. Dzięki temu mógł wykonać 40000 operacji dodawania w ciągu sekundy. Na potrzeby tej maszyny Gene Amdahl stworzył pierwszy system operacyjny. W tym samym roku Jack Tramiel założył firmę Commondore. Pod koniec roku powstała pierwsza drukarka - Uniprinter, którą opracował Earl Masterson. Drukowała ona 600 linii na minutę.
2 października 1955 r. komputer ENIAC został ostatecznie wyłączony i zdementowany.
W 1956 r. IBM stworzyła pierwszy dysk twardy RAMAC 350. Jego pojemność wynosiła 5MB, natomiast cena milion dolarów! W laboratorium firmy MIT została zakończona budowa pierwszego komputera tranzystorowego - TX-O (Transistorized Experimentel Computer). Komputery oparte na tranzystorach rozpoczynają drugą generację. W tym czasie John McCarthy użył po raz pierwszy słowa "sztuczna inteligencja". Nieznacznie później wynaleziono IPL - język przetwarzania informacji.
W 1957 r. Ken Olsen i Harlan Anderson założyli firmę DEC (Digital Equipment Corporation). W tym samym roku oficjalnie został ogłoszony język FORTRAN-1, stworzony przez Johna Backuasa z firmy IBM. FORTRAN używa zapisu podobnego do tego z algebry. Ten język staje się bardzo popularny szczególnie wśród naukowców i techników.
W 1958 r. Wynalazcy z firm Fairchild Semiconductor i Texas Instruments niezależnie pracują nad układem scalonym. W 1959 r. Jack Kilby zgłosił patent opisujący, jak prosty obwód - złożony z dwóch tranzystorów - zrobić na jednym kawałku germanu. Otrzymał za to Nagrodę Nobla. Jednak bardziej obiecująca technologia powstała nieco później w firmie Fairchild Semiconductor, gdzie Robert Noyce opracował tzw. technikę integracji planarnej. Ta technologia lepiej nadawała się do produkcji na płytkach z krzemu niż z germanu. Właśnie ten wynalazek doprowadził do współczesnej dominacji krzemu w światowej elektronice. W tym czasie został opracowany język ALGOL (ALGOrithmic Language) i pierwszy modem, którego stworzyła firma Bell. Jego prędkość to 300 bitów na sekundę. Siły powietrzne USA przedstawiają komputer SAGE, który służył do obsługi kontroli lotów. W tym czasie wynaleziono język programowania LISP i komputer CDC wynaleziony przez Seymoura Craya. Był to pierwszy w pełni tranzystorowy komputer.
W 1959 r. firma Xerox przedstawiła pierwszą dostępną w sprzedaży kopiarkę. Był to Xerox 914. W tym czasie firma General Electric stworzyła system GEERMA. Służył on do obsługi czeków bankowych.
W 1960 r. firma DEC zaprezentowała PDP-1, pierwszy dostępny w sprzedaży mikrokomputer z monitorem i klawiaturą. A firma Remington Rand przedstawiła komputer LARC (Livemore Advanced Research Computer). Jego przeznaczeniem były badania naukowe. Składał się on z 6000 tranzystorów. W tym czasie opracowano również język COBOL. Używał on wyrażeń języka mówionego do wykonywania operacji na informacjach biznesowych. Po raz pierwszy pojawił się napęd dysków wymiennych.
W 1961 r. firma IBM zbudowała komputer IBM 7030. Był on 30 razy szybszy niż model 704, dzięki czemu stał się najszybszym komputerem na świecie. Nowością było to, że jeden bajt stanowił 8 bitów, czyli tak jak obecnie. Niedługo później Fernando Corbató stworzył system CTSS. Dzięki niemu stało się możliwe korzystanie z jednego komputera przez wielu użytkowników.
W 1962 r. na uniwersytecie w Manchesterze został przedstawiony komputer ATLAS. Była to najwydajniejsza maszyna na świecie, gdyż mogła wykonać 200000 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. W komputerze po raz pierwszy została użyta pamięć wirtualna i stronicowanie pamięci. Przełomowym momentem dla graczy było wynalezienie w tym roku pierwszej gry komputerowej - Spacewar. Była ona przeznaczona dla dwóch graczy. Gra była oparta tylko na trybie tekstowym. W tym samym roku Ivan Sutherland stworzył pierwszy system graficzny. Potrafił on wyświetlać obrazy na ekranie, a nie tak jak to było wcześniej tylko tekst. Pod koniec roku Ken Iverson z uniwersytetu w Harvardzie stworzył język APL (A Programming Language), który służył głównie do zapisu wzorów matematycznych na komputerze.
W 1963 r. Narodowy Instytut Standardów w USA (ANSI) zaakceptował standard ASCII w wersji siedmiobitowej. Dzięki temu stała się możliwa bezproblemowa wymiana informacji pomiędzy maszynami różnych producentów. W tym samym roku powstała mysz, którą zaprojektował Douglas Engelbert.
W 1964 r. stworzono język programowania BASIC przez studentów z uniwersytetu Dartmouth. Nieznacznie później firmy IBM i American Airlines stworzyły system SABRE. Wspomagał on proces rezerwacji biletów lotniczych. Firma Control Data Corporation przedstawiła pierwszy komercyjnie dostępny superkomputer. Był to model 6600. Pod koniec roku firma IBM przedstawiła tzw. "rodzinę komputerów". Polegała na tym, że każda maszyna jest ze sobą kompatybilna. Są to pierwsze urządzenia trzeciej generacji.
W 1965 r. firma DEC przedstawiła pierwszy prawdziwy mikrokomputer. Był to model PDP-8. w tym czasie Maurice Wilkes zbudował pierwszy chip pamięci podręcznej - cache.
W 1966 r. Steven Gray założył towarzystwo ACS ( Amateur Computer Society). Był to pierwszy klub komputerowy skupiający młodych informatyków.
W 1967 r. firma IBM stworzyła pierwszą dyskietkę. Jej rozmiar to 8 cali. Niewiele później wynaleziono dwa języki programowania - LOGO i Simula. W tym samym roku został stworzony kieszonkowy kalkulator, który umiał wykonywać dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.
18 maja 1968 r. Robert Noyce, Andy Grove i Gordon Moore założyli firmę Intel. Niewiele później Douglas Engelbart z Instytutu Badań w Stanford zademonstrował pierwszy system, który wykorzystuje klawiaturę, mysz i okienkowy interfejs użytkownika. Pod koniec roku został przyjęty 6-cyfrowy format zapisu daty (RRMMDD). Decyzja ta była przyczyną problemu roku 2000.
W 1969 r. Departament obrony USA zlecił utworzenie ARPANet. Celem przedsięwzięcia była budowa sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny. Był to początek tego, co znamy dzisiaj pod pojęciem Internet. Tuż po tym Intel zapowiedział skonstruowanie pamięci RAM o pojemności 1 kilobajta. Była to wielkość znacznie przewyższająca poprzednie układy tego typu. W tym roku została również założona firma AMD - (Advanced Micro Devices). Nieznacznie później rozpoczęto pracę nad systemem UNIX.
W 1970 r. pracownicy Intela wynaleźli pamięć ROM (Read Only Memory). Technologia ta pozwalała na przechowywanie informacji nawet po odłączeniu komputera ze źródła prądu. Pod koniec roku Kenneth Thompson stworzył język programowania B.
W 1971 r. Niklaus Wirth stworzył język programowania Pascal. Programy napisane w nim miały budowę strukturalną - podzieloną na funkcję i procedury. Wayne Pickette z firmy Intel wynalazł sposób tworzenia mikroprocesora, czyli komputera umieszczonego na chipie. W styczniu Intel wprowadził do sprzedaży model 4004.
W laboratorium w Bell Labs wynaleziono system operacyjny UNIX. W tym samym roku Dennis Ritchie stworzył na podstawie języka B język C. Miał on budowę strukturalną tak samo jak program Pascal. Pod koniec roku firma Kenback wypuściła na rynek pierwszy model komputera osobistego (PC) - Kenback-1. Komputer wykorzystywał 130 układów scalonych, posiadał pamięć pojemności 256 bajtów oraz wykonywał 1000 instrukcji na sekundę. Koszt urządzenia wynosił 750 dolarów.
24 sierpnia 1972 r. firma Intel stworzyła mikroprocesor 8008. Był to 8-bitowy układ o częstotliwości zegara 200 kHz. Mógł wykonać 300000 instrukcji na sekundę i zaadresować 16KB pamięci. Procesor ten składał się z 3500 tranzystorów. 29 listopada Nolan Bushnell oraz Al Alcorn przynieśli do jednego z kalifornijskich barów dziwne urządzenie. Był to pierwszy komercyjny automat do gier video. Można było zagrać na nim w grę PONG, która stała się ogromnym hitem. Twórcy urządzenia po swoim sukcesie założyli własną firmę - Atari. W tym czasie Ray Tomlinson stworzył program do wysyłania listów elektronicznych e-mail. To właśnie on zadecydował o używaniu znaku @. Alain Colmerauer z uniwersytetu w Marsylii stworzył język PROLOG. (Programming in Logic). Tuż po tym Seymour Cray założył firmę Cray Research. Jeszcze w tym roku firma Texas Instruments przedstawiła mikroprocesor TMS 1000. Był to pierwszy układ, który do pracy nie potrzebował dodatkowych chipów. Ciekawym rozwiązaniem była możliwość dodawania do niego własnych instrukcji.
W 1973 r. naukowcy z firmy Xerox PARC stworzyli eksperymentalny komputer osobisty Alto, który korzystał ze środowiska graficznego sterowanego myszą. W tym samym roku do sieci ARPANet zostały przyłączone pierwsze ośrodki spoza USA. Pod koniec roku został opracowany protokół FTP służący do transmisji plików między komputerami.
18 czerwca 1974 r. firma Intel wprowadziła na rynek mikroprocesor 8080, ulepszoną wersję modelu 8008. Jego cena to 360 dolarów. Urządzenie było 5 razy szybsze od swojego poprzednika. Potrafił zaadresować 64KB pamięci. W grudniu czołowy pracownik firmy Intel Federico Faggin założył własn?firmę Zilog.
W 1975 r. Ed Roberts z firmy MITS stworzył komputer osobisty Altair 8800. Urządzenie zbudowane na bazie Intela 8080 dysponowało pamięcią 256 bajtów. Cena komputera wynosiła 365 dolarów. Jednak trzeba było złożyć go samemu i dokupić części za ok. 2000 dolarów. Niewiele później Bill Gates i Paul Allen założyli firmę Micro-Soft (obecnie Microsoft). W tym czasie do sprzedaży wprowadzono trzy mikroprocesory: MOS 6502, Zilog Z80, oraz Motorola 6800.
W 1976 r. Steve Jobs i Steve Wozniak zbudowali komputer Apple I. Niewiele później założyli oni firmę Apple Computer. Z początku mieściła się ona w garażu Jobsa. W tym samym roku firma Seymoura Cray'a stworzyła superkomputer Cray 1. Była to pierwsza komercyjna maszyna, która przekroczyła granicę 1 miliona instrukcji na sekundę.
W 1977 r. firma Apple Computer wprowadziła na rynek komputer Apple II. Był on w stanie wyświetlić kolorową grafikę. W pamięci ROM zawarty był interpreter języka BASIC. Sercem komputera był mikroprocesor 6502, a pojemność pamięci RAM to 4 KB. Niewiele później firma Commodore zakończyła budowę nad komputerem osobistym PET 2001. Zbudowany był na bazie mikroprocesora 6502 i posiadał 44KB pamięci RAM i 14KB pamięci ROM. Urządzenie potrafiło wyświetlać kolorową grafikę. Pod koniec roku firma Radio Shack przedstawiła mikrokomputer TRS-80-1. Był to pierwszy komputer osobisty, którego nie trzeba było składać.
W 1978 r. firma Intel stworzyła pierwszy procesor 16-bitowy - 8086, o częstotliwości zegara 4,77 MHz. Urządzenie było zbudowane z 29000 tranzystorów w technologii trzech mikronów. Niewiele później firma DEC wprowadziła na rynek VAX 11/780, komputer 32-bitowy, który stał się platformą dla wielu aplikacji naukowych i technicznych. Jeszcze w tym samym roku firma Atari wprowadziła na rynek swoje pierwsze komputery domowe: modele 400 i 800. Charakteryzowały się one zaawansowanymi układami graficznymi i dźwiękowymi.
W maju 1979 r. został zaprezentowany pierwszy arkusz kalkulacyjny - VisiCalc. Jego twórcami byli Don Bricklin i Bob Franston. Miesiąc później firma Intel stworzyła mikroprocesor 8088. Operował on na 8-bitowej szynie danych. Motorola nie chcąc zostać w tyle wprowadziła mikroprocesor 68000. Został on użyty m.in. w komputerach Macintosh. Jest to jeden z najbardziej wydajnych układów 16-bitowych. Niewiele później firma Apple Computer wprowadziła na rynek model Apple II Plus. Był on wyposażony w 48KB pamięci RAM. Pod koniec tego roku powstała usługa Usenet. Dzięki niej możliwa była wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami grup dyskusyjnych.
W 1980 r. firma Hewlett-Packard wypuściła na rynek komputerów osobistych model HP-85. W tym roku firma IBM rozpoczęła badania nad komputerem osobistym. Zatrudniła ona do pomocy małą firmę Microsoft. Dzięki temu został opracowany system MS-DOS właśnie przez firmę Microsoft. Apple Computer skonstruowała model komputera Apple III. Jednak był on bardzo nieudany i o mało co nie doprowadził firmy do bankructwa. Niewiele później na rynek został wprowadzony komputer ZX-80. Niestety miał on słabą czarno-białą grafikę.
W 1981 r. powstało bardzo dużo komputerów. Oto niektóre z nich. Adam Osborne stworzył pierwszy udany komputer przenośny - Osborne I. Ważył on "jedyne" 12 kg. Został zbudowany na bazie mikroprocesora Z-80 i posiadał 64KB pamięci RAM. 12 sierpnia firma IBM stworzyła swój pierwszy komputer osobisty IBM 5150 PC. Zawierał on procesor Intel 8088, 64KB pamięci RAM, 40KB pamięci ROM oraz jedną stacje dyskietek 5,25 cala. Na komputerze zainstalowany był system MS-DOS Microsoftu. Firma Xerox przedstawiła komercyjną wersję komputera Alto - Xerox Star 8010. Wprowadził om wiele innowacji. W skład zestawu wchodziły: mysz, drukarka laserowa i edytor tekstu WYSIWYG. Jednak był on bardzo drogi. Pod koniec roku w sprzedaży pojawił się komputer ZX-81.
W 1982 r. firma Commodore rozpoczęła sprzedaż komputera Commodore 64. Był on wyposażony w procesor 6510, 64KB RAM-u i 20KB ROM-u. Posiadał doskonałą grafikę i dźwięk. Rod Canion założył firmę Compaq Computer. Dużym osiągnięciem było stworzenie programu Norton Utilities. Intel stworzył w tym czasie mikroprocesor 80286 taktowany zegarem 6 MHz. Używał on 16-bitową szynę danych. Procesor ten wspierał wielozadaniowość. Przed końcem roku został opracowany język PostScript.
W 1983 r. firma IBM wypuściła na rynek komputer IBM PC XT. Był zbudowany na bazie mikroprocesora Intel 8088. Posiadał on 128KB pamięci RAM i 40KB pamięci ROM oraz stację dyskietek. Na potrzeby tego komputera firma Lotus Development stworzyła arkusz kalkulacyjny Lotus 1-2-3. Firma Microsoft wprowadził na rynek system MS-DOS 2.0. Został on napisany zupełnie od nowa. Pod koniec roku ta sama firma zapowiedziała premierę edytora tekstu Word 1.0. Stał się on najpopularniejszym narzędziem tego typu.
22 stycznia 1984 r. podczas meczu o Superbowl została wyemitowana 60-sekundowa reklama komputera Apple Macintosh. Urządzenie było zbudowane na bazie mikroprocesora Motorola 68000 i posiadało 128KB pamięci RAM. Odniósł on bardzo duży sukces. Niewiele później Microsoft wprowadził system MS-DOS 3.0. Był on przygotowany specjalnie dla komputera IBM PC AT. Nowy DOS pozwalał na współpracę z dyskietkami o pojemności 1,2 MB. W tym roku po raz pierwszy użyto termin "cyberprzestrzeń". Tuż po tym został opracowany standard MIDI (Musical Instrument Digital Interface). Służył on do łączenia komputerów z cyfrowymi syntezatorami muzycznymi. Firma Motorola wprowadziła na rynek mikroprocesor 68020 o częstotliwości zegara 16 MHz. W tym samym roku firmy Philips i Sony wprowadzają CD-ROM (Compact Disk ROM). Pozwalał on na przechowywanie znacznej jak na owe czasy ilości danych. Warner Communications, założyciel firmy Atari postanowił ją sprzedać, gdyż nie przynosiła ona spodziewanych zysków. Nowym właścicielem stał się Jack Tramiel.
20 listopada 1985 r. obyła się premiera systemu operacyjnego firmy Microsoft Windows 1.0. Cena produktu to 100 dolarów. W tym roku firma Commodore stworzyła komputer Amiga 1000. Był on bardzo zaawansowany. Posiadał zintegrowane układy graficzne, dźwiękowe, video i posiadał 256KB RAM-u. Tuż po tym firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek pierwszą drukarkę laserową dla komputerów PC - LaserJet. Firma Aldus przedstawiła niewiele później program do składania tekstu PageMager. Był on przeznaczony dla komputerów Macintosh. W tym samym roku znana firma Intel przedstawiła nowy 32-bitowy mikroprocesor - 80386. Układ ten był taktowany zegarem 16 MHz.
W 1986 r., firma Atari wprowadziła na rynek komputer 1040ST. Posiadał on wbudowaną stację dyskietek i pamięć o pojemności aż 1MB.
W kwietniu 1987 r. odbyła się premiera rodziny komputerów IBM PS/2. W jej skład wchodziły komputery z procesorami Intel 8086, 80286 i 80386. System z jakiego korzystają to OS/2 stworzony przez firmy IBM i Microsoft. Tuż po tym firma Microsoft zaprezentowała system Windows 2.0 i pakiet Microsoft Works. Pod koniec roku na rynku ukazały się nowe produkty firmy Atari. Był to komputer Atari Mega ST oraz drukarka Atari Laser Printer.
W 1988 r. Intel przedstawił procesor 80386SX, tańszą wersję 80386 z 16-bitową szyną danych. Tuż po tym fiński student stworzył IRC (Internet Relay Chat). Był to system, który pozwalał użytkownikom prowadzić dyskusję na żywo. 2 listopada w Internecie pojawił się pierwszy robak. Zaraził on ok. 6000 komputerów. Jego autorem był Robert Morris Jr. Chciał on zwrócić uwagę na słabe zabezpieczenie sieci. Po tym wydarzeniu postanowiono utworzyć CERT (Computer Emergency Response Team), czyli grupę odpowiedzialną za utrzymywanie bezpieczeństwa w sieci. Niewiele później powstał język programowania Perl. Stał się on jednym z najpopularniejszych narzędzi używanych w budowie zaawansowanych stron WWW. Pod koniec roku Steve Jobs z NeXT Inc. przedstawił po dwóch latach pracy swoją stację roboczą. Była ona bazowana na mikroprocesorze Motorola 68030 25 MHz. Zawierała tez koprocesor matematyczny 68882, 8MB RAM-u, 17 calowy monitor czarno-biały i napęd magnetooptyczny o pojemności 256MB.
W kwietniu 1989 r. obyła się premiera nowego układu Intela - 80486. Mikroprocesor taktowany był zegarem 25 MHz. Tuż po tym Tim Berners-Lee przedstawił projekt sieci WWW (World Wide Web) w europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN. Pod koniec roku firma Cray została podzielona na dwie części.
W maju 1990 r. odbyła się premiera systemu Windows 3.0. Był on napisany zupełnie od nowa i był wyposażony w graficzny Interfejs użytkownika. W związku z tym firma IBM zaprzestaje współpracy z firmą Microsoft. Tuż po tym nastąpiły oficjalne narodziny WWW. Tim Berners-Lee stworzył język HTML. Niewiele później Motorola przedstawiła 32-bitowy układ 68040, taktowany zegarem 25 MHz. Zawierał on jednostkę zmiennoprzecinkową oraz dodatkową pamięć cache.
5 października 1991 r. ukazała się pierwsza oficjalna wersja systemu Linux. Jego autorem był Linus Torvalds, młody student z Finlandii. Tuż po tym opracowano system kompresacji plików JPEG. Niewiele później Microsoft opracował system MS-DOS 5.0. Pod koniec roku firmy IBM i Apple podpisują porozumienie na mocy którego obie firmy mają współpracować w tworzeniu nowych technologii.
W 1992 r. W sklepach pojawił się nowy produkt Microsoftu - Windows 3.1. Stał się on najpopularniejszym systemem okienkowym. W tym samym roku firma Apple przegrała proces z Microsoftem. Apple oskarżała Microsoft o skradzenie idei graficznego interfejsu użytkownika.
W 1993 r. Marc Andreessen stworzył pierwszą graficzną przeglądarkę WWW - NCSA Mosaic. Niedługo potem Intel opracował procesor Intel Pentium. Taktowany był on zegarem o częstotliwości 60 MHz lub 66 MHz. Pod koniec roku Microsoft wydaje system Windows NT (New Technology). W przeciwieństwie do Windows 3.1 nie opierał się on na starym DOS-ie.
W 1994 r. Marc Andressen i Jim Clark założyli firmę Netscape Communications. Ich pierwszym programem był Netscape Navigator. Tuż po tym Commodore Computers, twórca sławnego Commodore 64 ogłosiła upadłość. Niewiele później studenci uniwersytetu Stanford stworzyli bazę stron internetowych. W ten sposób powstał jeden z największych katalogów - Yahoo! Dzięki temu powstał komputer W3C. Jego celem było rozpowszechnianie i standaryzacja produktów internetowych. Pod koniec roku IBM wydał system operacyjny OS/2 Warp 3.0.
24 sierpnia 1995r. odbyła się premiera Windows 95. Stał się on wielkim przebojem. Nad systemem pracowało 300 programistów Microsoftu. W tym samym roku Sun Microsystems przedstawiła obiektowy język programowania Java. W listopadzie Intel wypuścił na rynek procesory Pentium Pro taktowane zegarami 150 MHz, 180 Mhz i 200 MHz.
Na początku 1996 r. na rynku pojawiają się nowe produkty Microsoftu: systemy Windows NT 4.0 i Windows CE przeznaczony dla komputerów kieszonkowych oraz przeglądarka internetowa Internet Explorer 3.0. W odpowiedzi na nowe systemy Microsoftu IBM wydaje nową wersję swojego OS/2 Warp.
W 1997 r. IBM zbudowało komputer Deep Blue, któremu udało się dwa razy pokonać szachowego mistrza świata Garry Kasparova. Mimo, że maszyna nie miała nic wspólnego ze sztuczną inteligencją udowodniła, że komputery są w stanie pomagać ludziom w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów. W tym samym roku firma Apple wydała system operacyjny Mac OS 8.0 przeznaczony dla komputerów Macintosh.
6 maja 1998 r. odbyła się premiera komputera iMac firmy Apple. Był on przeznaczony głównie dla początkujących i zoptymalizowany w pracy z Internetem. Nie była to maszyna wydajniejsza od innych, ale charakteryzowała ją bardzo ciekawa stylizacja: kolorowa, półprzezoroczysta obudowa, przyciągająca estetyką i oryginalnością wykonania. Komputer składał się z procesora PowerPC G3
233 MHz, 32MB RAM i 15-calowego monitora. Tuż po tym Microsoft wydał nowy system operacyjny - Windows 98. W porównaniu z Windows 95 był on zintegrowany z przeglądarką internetową Internet Explorer. Był to ważny atut przeciwko potentatowi w sprawie antymonopolowej. Pod koniec roku firma America Online wykupiła firmę Netscape Communications za ok. 4,2 miliarda dolarów.
W 1999 r. pojawiła się druga edycja systemu Windows 98 z poprawkami. Tuz po tym Intel wprowadził na rynek procesor Pentium III. Firma AMD w odpowiedzi na Pentium III wydała układ Athlon, który w większości testów wypadał o wiele lepiej. W tym samym roku firma Apple skonstruowała noteboka i Book. Komputer wyposażono w 300-megahercowy procesor G3, 12,1 calowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, 32MB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 3,2 GB.
W 2000 r. okazało się, że zapowiadany tzw. "problem roku 2000" nie sprawdził się. Bill Gates zrezygnował ze stanowiska CEO. Postanowił zająć się wyłącznie pisaniem programów. Jego miejsce zajął współzałożyciel Microsoftu Paul Allen. Niewiele później firma IBM stworzyła komputer Deep Blue. Był on tysiąc razy szybszy od poprzednika. Była to najwydajniejsza maszyna na świecie. 14 lutego odbyła się premiera sytemu Microsoft Windows 2000. 15 lipca firma Microsoft zaprezentowała język programowania C#. W lutym AMD przedstawił procesor Athlon o częstotliwości 1,1 GHz. W odpowiedzi na to Intel jeszcze w ty samym miesiącu stworzył procesor Intel 1,5 GHz. Wyścig trwa nadal...
Tak wygląda historia komputerów do 2000 r. Współczesne procesory Intel Pentium 4 i AMD Athlon 64 pracują z zegarem o częstotliwości powyżej 3 GHz. Nowoczesna pamięć RAM ma nawet 1024MB. Najnowsze dyski twarde mają pojemność przekraczającą 200 GB. W sprzedaży dostępne są również nowe systemy operacyjne, m.in. Windows XP Microsoftu czy Linux Mandrake 10.